Pýr plazivý oddenek 50g

B-pyr-oddenek-96167.png
B-pyr-oddenek-96167.png

Cena
43 Kč s DPH

Výrobce

Kód produktu
96167

Nedostupné - Momentálně nedostupné
ks
(0 ks na skladě)
  • Pýr plazivý kořen (Český text na obalech)

Složení: Graminis radix (agropyrum repens). Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: http://herbar.milota.com/rostlina/pyr-oddenek-50g . Důležitou obsahovou látkou oddenku je cyklohexantenol, známější jako inositol. Dále jsou zde obsaženy minerální soli, především draselné, hojnost sacharidů a slizů, silice s obsahem agropyrenu, který je zřejmě nositelem fytoncidního účinku, rozpustně vázaná kyselina křemičitá, polyfruktóza, inulin, enzymy apod. Přítomny jsou i organické kyseliny, karotén, gumy a další látky. Do směsí kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu.
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika 

  • Pýr plazivý koreň (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Graminis radix (agropyrum repens). Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Dôležitou obsahovou látkou podzemku je cyklohexantenol, známejší ako inositol. Ďalej sú tu obsiahnuté minerálne soli, predovšetkým draselné, hojnosť sacharidov a slizov, silice s obsahom agropyrenu, ktorý je zrejme nositeľom fytoncidního účinku, rozpustná viazaná kyselina kremičitá, polyfruktóza, inulín, enzýmy a pod. Prítomné sú aj organické kyseliny, karotén, gumy a ďalšie látky. Do zmesí kombinácia s vňaťou zemedymu, vňaťou stavikrvy stavikrvu, koreňom ihlice, koreňom bedrovníka, vňaťou zlatobyle alebo s vňaťou vresu.
Užívanie: 1 pol. lyžicu preliať do 0,5 l vriacej vody, vylúhovať 15 min. popíjať 2x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Pýr plazivý: Synonyma:
Latinsky:
Triticum repens L., Elytrigia repens (L.) Desv., Agropyron repens
Česky: Pýr obecný

Pýr plazivý: Droga:
Latinsky:
Radix graminis, Radix arvensis, Rhizoma graminis, Radix agropyri arvensis, Rhizoma agropyri repentis, Rhizoma elytrigii
Česky: Oddenek pýru

Pýr plazivý: Názvy:
Lidové:
Divé žito, pejr, pejrovka, pýrava, pýrnica, pejravka, pejřavka, pejřka, pýřavka, travní kořen, věchtoví, trávne korenie
Slovensky: Pýr plazivý
Německy: e Gemeine Quecke
Rusky: Pyrej polzučij
Anglicky: Couch-Grass, Couch Grass
Polsky: Perz wtasčiwy

Chemické složení: V droze nacházíme rozpustný polysacharid, 3-18% fruktózanu triticinu a jiné sacharidy, inulin (škrob není přítomen), saponiny, mannit, fruktózu, sliz, gumovité látky, inozit (inozitol, cyklohexantenol), vanilinový glukozid, 0,01-0,05% silice, kterou tvoří antibakteriálně účinný uhlovodík agropyren (95%) a karvon. Z dalších látek je zde kyselina křemičitá, organické kyseliny, karoten a minerální látky (hlavně draslík). Oddenek z teplejších lokalit obsahuje také saponiny, které droga z chladnějších míst neobsahuje.

Vnitřní užití:
Oddenek pýru je mimořádně vhodná droga do směsí. Zejména kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu jsou velmi vhodné. Pýr doporučujeme přidávat i do projímavých čajovin.
Na přípravu záparu se ordinuje 5-7 g pro dosi.
Nebo:
Infusum radicis graminis (10-15 g na 200 ml vody) se užívá v dávce 1/3-2/3 sklenice 2-4x denně. Odvar se připravuje z 3-20 g drogy: pije se vícekrát denně, někdy až do dávky 100 g. Minimální dávka je 1 kávová lžička na šálek odvaru: takovýto odvar se pije 3x denně.
Nebo:
Užívá se zápar z 10-15 g oddenku na 5 dl vody, (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Užívá se 1 polévková lžíce řezaného oddenku, přelije se 1/4 l vroucí vody a nechá se stát 15 minut.
Užívá se odvar z 1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek odvaru. Pije se 2-3x denně. Jednorázová dávka drogy je 3-10 g v odvaru, denní dávka dosahuje i 100 g.
Nebo:
Při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty, užívá se také pětiminutový odvar 50 g oddenku ve 1/4 l vody, který se během dne využívá.
Nebo:
Obyvklou lékovou formou je odvar vařený 5-10 minut a podávaný 4krát denně od šálku po sklenici. Při léčbě urolitiázy se osvědčil odvar.
Čerstvé šťáva, vylisovaná z oddenku, se užívá 5x denně kávová lžička při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty.
Nebo:
Velmi účinná je také čerstvá šťáva v dávce několika čajových lžiček denně.
Gostuški doporučuje pro použití v urologii 30 g kořene pýru vařit 1 minutu v 0,5 litru vody, vodu vylít, měkký pýr pomlít a znovu vařit s 1,25 litru vody s přídavkem 1 polévkové lžíce lékořice nebo kořene jehlice trnité. Vaří se tak dlouho, až zbude litr. Podle možností se přidává do čaje šťáva z jednoho citrónu. Pije se ráno nalačno asi 250 ml, zbytek po doušcích během dne.

Lze nahradit: Droga se všeobecně považuje za vhodnou náhradu za cizokrajnou sarsparilu - Radix sarsparilae.

Lze zaměnit s: Lipnicovité rostliny se všeobecně určují velmi těžko. Jsou si podobné. Pýru se nejvíc podobá "pýrovník psí" - Elymus caninus (L.) s řidším kláskem a trsnatým oddenkem bez výběžků a "mätonoh trváci" - Lolium perene L., s klásky sestavenými do dovojřadých klasů (k ose jsou obráceny úzkým bokem a podepřeny jen jedinou plevou: jen vrcholový klásek má dvě plevy). Časté jsou záměny drogy s oddenkem "prstnatca obyčajného - Cynodon dactylon (L.) Pers., který má koncový zdánlivý okolík nepravých klasů a oddenek je daleko silnější. Mimo to obsahuje škrob, proto se roztokem jodu barví do modra. Roste hlavně na písečných místech a ve vinicích.

Popis: Trvalá tráva vysoká až 150 cm, se žlutými plazivými, několik metrů dlouhými oddenky, které jsou článkované a duté, pouze v kolínkách plné. Jednotlivé články oddenku jsou asi 5 cm dlouhé, silné 2-3 cm, hladké, světle žluté, uvnitř duté. Stébla přímá, kolénkatá, hladká, listy čárkovité, kopinaté, široké asi 1 cm, drsné ale měkké. Květy v koncovém dvojřadovém klasu v troj- i vícekvětních kláscích, se sploštěným zprohýbaným vřetenem a 2-10-květními klásky. Kvete v červnu-červenci. Plod je světle hnědé zrno, přičemž jedna rostlina dává až 300 zrn. Semena klíčí dobře již na podzim nebo na jaře. Klíčící rostlinky rostou rychle a za 30 dní mohou vytvářet oddenek. Klíčivost semen uchovávaných na suchu trvá až 4 roky, uchovávaných ve vodě a v půdě o něco méně. V prvním roce růstu rostliny ještě nekvetou.

Místo výskytu: Plevel rostoucí na polích, mezích, pasekách, suchých loukách, v křoviscích a u cest. Rychle se rozrůstá a je těžké jej vyhubit. Pro svůj mohutný vzrůst čerpá z půdy mnoho živin a zároveň půdu vysušuje. Udržuje se v něm mnoho parazitů z říše hmyzu a hub, které se snadno rozšiřují i na jiné rostliny. Obvzvlášť mu prospívají vlhké a nezastíněné půdy. Oddenky rostou hlavně na podzim a potom zjara, když se již vytvářejí i listy. Na vlhkosti půdy závisí i hloubka uložení oddenků. V suchých, písčitých půdách jsou oddenky uloženy trochu hlouběji, než v půdách vlhkých. Množství oddenků, které může pýr vytvořit je značné. Uvádí se, že na 1 ha půdy se může nacházet několik set kg oddenků a na nich se může vytvořit až 250 milionů pupenů, z nichž každý může dát vznik novému oddenku, nebo zelenému výhonku. Mladý oddenek je bledší, starý žlutohnědý. Oddenky jsou hojně větvené, konce vyrůstají na povrch a vytvářejí listnaté výhonky.

Pěstování: Pýr se nepěstuje, protože i tak ho roste víc, než je mnohdy milé. Vyhubit ho téměř není možné, protože i nejmenší kousky oddenku, které zůstanou v zemi, vyrostou opět. Oddenek se sbírá buď na jaře v březnu a dubnu nebo lépe na podzim v září a říjnu. Dělá se to nejlépe při orání a vláčení. Sebrané oddenky se operou, kořenné výhony se odřeží a potom se oddenek rychle a důkladně usuší při umělém teple buď v peci nebo v sušárně. Uschovat se musí v suchu, protože rád plesniví.

Doba sběru + sbíraná část: Předmětem sběru je nejčastěji oddenek bez bočních kořínků. Sběr se provádí na jaře (březen-duben) před vyrůstáním stébel, většinou však na podzim v září a říjnu. Je možno jej získat při orání nebo při úpravě polí bránami. Sběr se provádí za suchého počasí. Materiál se zbaví hlíny, bočních kořínků a znědlých částí a vybírají se jen žluté, ne odumírající a nahnědlé oddenky. Nejlépe je provádět sběr kolem desáté hodiny dopoledne.

Zpracování + uchovávání: Oddenky se suší co nejrychleji na dobře větraných místech v tenké vrstvě při teplotě 40°C. Při sušení se mohou obracet, mohou se sušit i na slunci. Po usušení se znovu vytřídí zdravé a jasně žluté kusy (hlavně pokud se to neprovedlo dostatečně dříve). Poměr seschnutí je asi 4:1. Droga se skladuje v dobře uzavřených obalech. Sušená droga je velmi hygroskopická a proto ji musíme skladovat v dobře uzavřených obalech a občas ji přesušit.

Vlastnosti drogy: Usušená droga nemá pach (nepatrně aromaticky páchne), chutná nápadně nasládle, barvu má slámově žlutou. Lehce vlhne, proto se musí uchovávat v dobře uzavřených nádobách nebo v pytlích na suchém a vzdušném místě.