Pepř černý (Pepřovník) plod celý 100g

B-pepr-cerny-cely-961482
B-pepr-cerny-cely-961482

Cena
41 Kč s DPH

Výrobce

Kód produktu
961482

Nedostupné - Momentálně nedostupné
ks
(0 ks na skladě)
  • Pepř černý (Pepřovník) plod celý (Český text na obalech)

Složení: Piper nigrum fructus tot. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE:  Drogu tvoří usušené nezralé bobule. Drogu řadíme mezi tzv. amara acria čili mezi drogy s ostrými hořčinami. Pepř obsahuje především silici (min. 1,2%). Její hlavní složku tvoří felandren, dipenten, citral a karyofylen. Obsahuje alkaloid piperin (5-9%), jeho izomer chavicin (asi 0,8%) a menší množství piperitinu. Alkaloidy podmiňují ostrou chuť drogy. Z ostatních látek se zde nachází i olej, pryskyřice, škrob aj. V droze je celkem 4-7% ostře chutnajících látek.
Užívání: drogu jako ostré stomachikum a derivans přidáváme do různých pokrmů.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Piepor čierny plod celý (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Piper nigrum fructus tot. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Drogu tvorí usušené nezrelé bobule. Drogu radíme medzi tzv. Amara Acri čiže medzi drogy s ostrými horčinami. Korenie obsahuje predovšetkým silicu (min. 1,2%). Jej hlavnú zložku tvorí felandren, dipentén, citral a karyofylen. Obsahuje alkaloid piperín (5-9%), jeho izomér chavicin (asi 0,8%) a menšie množstvo piperitinu. Alkaloidy podmieňujú ostrú chuť drogy. Z ostatných látok sa tu nachádza aj olej, živica, škrob a iné. V droge je celkom 4-7% ostro chutiacich látok.
Užívanie: drogu ako ostré stomachikum a derivans pridávame do rôznych pokrmov.

Pepř černý (Piper nigrum) roste v Indii vých. a na ostrovech indických jako u nás chmel. Sbírá-li se ovoce po uzrání, kde již pozbylo valně své ostrosti, a pak se močí v mořské vodě, dostane barvu bledší a pak se nazývá bílý pepř. Větším dílem upravuje se v Anglii z černého pepře bílý tím, že se vaří a suší.

Aby pak dostal barvu přirozenou, bělí se pomocí výparů chlorových, sírových neb kamencem a vitriolem ; mletý či tlučený; falšuje se pak mimo to rozličným způsobem. Čím je pepř černější, lehčí a čím snáze dá se rozmačkat v prstech, tím horší jest.

Pepř obsahuje látku pryskyřnatou, piperin, a mimo to olej; působí silně na zažívání, pročež také se dává co lék při neduzích střevních. Není-li zánětu a má žaludek pouze povzbuzen být k činnosti větší, hodí se k tomu účelu pepř velmi dobře. Dává se za koření na zeleniny, saláty; má-li se rozčilení vyvarovat, poslouží lépe bílý pepř. Celá zrna účinkují slaběji na žaludek, jenž je nestráví a celé vyžene. Za lék potřebuje se často proti zimnici, a sice 5—15 zrn několikrát denně se ho užije.

Olej z pepře lze vytáhnout; kdo nemá k tomu stroje, nalij na tlučený pepř olej olivový a nech to uzavřeno stát několik neděl. Potom slije se na nový pepř, a tak se pokračuje, až olej má dosti síly.

Při léčení zvířat užívá se pepř proti zastaralým neduhům ústrojů zažívacích, proti nadýmání a k povzbuzení pohlavního pudu u krav a klisen.

Zevně se přikládá na staré vředy a k rozehnání otoků a proti ochrnutí. Koním a skotu dává se 3,75—15 gr., ovcím 1,875—3,75 gr. lektvtaře nebo pilulí, obyčejně s nějakým hořkým lékem. Avšak musí být utlučen, jinak by nebyl stráven. Zevně se dává jako mast a sice 1 část pepře a 8—12 částí sádla. Též tinktura dává se, větším zvířatům 15—60 gr., ovcím 3,75—15 gr., jižto použití lze také zevně. Způsobem tímž upotřebí se bílý a španělský pepř.