Vlčí mák červený květ 15g Papaver rhoeas flos cons.

Rhoeados flos tot.
Celý popis
Kód produktu: 96219
nedostupné
Cena s DPH: 52,00
Cena bez DPH: 46,43
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Vlčí mák červený květ řez. (Český text na obalech)

Složení: Papaver rhoeas flos cons. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE:  . Účinnými látkami drogy máku jsou alkaloid readin (rhoeadin = readin - asi 0,03%, bílý, krystalický, rozpouštějící se kyselinou chlorovodíkovou na nový bezbarvý alkaloid rhoeagenin a červené barvivo) spolu s dalšími účinnými alkaloidy, antokyanová barviva (cyanin, mekocyanin), sliz, pryskyřice a organické kyseliny (např. mekonová). Expektorans, Antitusikum, Sedativum, Protektivum, Korigens vzhledu.
Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,4 l studené vody, přivést do varu, vařit 2 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3 x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Mak vlčí červený kvet rez. (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Papaver rhoeas flos cons. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Účinnými látkami drogy maku sú alkaloid readin (rhoeadin = readin - asi 0,03%, biely, kryštalický, rozpúšťajúci sa kyselinou chlorovodíkovou na nový bezfarebný alkaloid rhoeagenin a červené farbivo) spolu s ďalšími účinnými alkaloidmi, antokyanová farbivacyan , živice a organické kyseliny (napr. mekonová). Expektorans, Antitusikum, Sedativum, Protektivum, Korigens vzhledu.
Užívanie: 1 pol. lyžicu preliať 0,4 l studenej vody, priviesť do varu, variť 2 min. lúhovať 15 min. popíjať 3 x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny 
 

Mák vlčí: Droga:

Latinsky: Flos rhoeados, Flos papaveris rhoeas, Petalum rhoeados, Flos papaveris rhoeaos, Papaver rhoeas L. papaveraceae - mákovité

Česky: Květ máku vlčího

 

Mák vlčí: Názvy:

Lidové : Divoký mák, bubovec, červánky, divý mak, kohútiky, kokrhel, červený mačec, mačinec, makeš, mak slepý, mak planý, ohníček, panáček, panenky, paničky, pleskavec, polný tulipán, prchlík, pukavec, ruža slepá, tleskanec, tulipánky, vlčí kvet, karafiát, slepý mak, panenka, pleskanec, pukovec, mák planý

Slovensky : Mak vlčí

Německy : r Klatschmohn

Rusky : Mak samosejka

Anglicky : Fliedpoppy, Field Poppy

 

Chemické složení: Účinnými látkami drogy máku jsou alkaloid readin (rhoeadin = readin - asi 0,03%, bílý, krystalický, rozpouštějící se kyselinou chlorovodíkovou na nový bezbarvý alkaloid rhoeagenin a červené barvivo) spolu s dalšími účinnými alkaloidy, antokyanová barviva (cyanin, mekocyanin), sliz, pryskyřice a organické kyseliny (např. mekonová). Semena máku vlčího obsahují asi 40% oleje, který má podobné složení jako olej máku setého.

?? alkaloidy, readin, rhoeadin, rhoeagenin, červené barvivo, antokyanová barviva, cyanin, mekocyanin, sliz, pryskyřice, organické kyseliny, kyselina mekonová, olej

 

Vlastnosti: EXPEKTORANS, ANTITUSIKUM, SEDATIVUM, PROTEKTIVUM, KORIGENS VZHLEDU.

 

Toxicita a nežádoucí účinky: Květ vlčího máku nemá při užívání v předepsaných dávkách žádné vedlejší účinky. (Otravy se mohou vyskytnout po užití opia, které se v nebezpečném množství nachází v jiných částech rostliny - např. v makovici.).

 

Vnitřní užití:

Podávání květu je možné samostatně ve směsích bez jakýchkoli omezení. Velice diskutabilní je lidově občas doporučované podávání odvaru z makoviček. Na přípravu záparu se ordinuje průměrná jednotlivá dávka 1 g, běžněji 2 kávové lžičky drogy na šálek vody.

Nebo:

Obvykle se připravuje zápar ze lžíce květů (lupínků) na 4 dl vody. Pije se po 1-2 lžících 2-5x denně jako antibechikum nebo sedatívum, zpravidla přislazené medem nebo cukrem. Zřídka se z lupínků připravuje i léčivý sirup. Jiný předpis má Decoctum Floris rhoeados (1 lžíce drogy na 1,5 sklenice vody), který se užívá 3-5x denně po 1 lžíci.

Nebo:

Obvykle se připravuje odvar ze lžíce květů (lupínků) na 4 dl vody. Pije se po 1-2 lžících 2-5x denně jako antibechikum nebo sedatívum, zpravidla přislazené medem nebo cukrem. Zřídka se z lupínků připravuje i léčivý sirup. Pro pediatrickou terapeutickou praxi je výhodnější sirup - Sirupus rhoeados (2 lžíce medu na 1/2 sklenice odvaru), který se podává po kávových lžičkách. Jako nejvhodnější forma léku se jeví bylinný balzám, ale za současného užívání kombinace květu vlčího máku s květem růže. Musí být ovšem použity jen odrůdy růží s červenými květy.

 

Lze zaměnit s: Z příbuzných zaměnitelných druhů při sběru korunních lupínků je možno uvést mák štětinatý - Papaver strigosum (Boenn.) Schur - nověji počítaný jako poddruh, roztroušeně rostoucí v teplejších oblastech. Má přitisknuté ochlupené květní stonky. Zřídka se u nás vyskytuje mák hybridní - Papaver hybridum L., plevel polí, vinic a rumišť okolí Bratislavy. Má kulovitou a bohatě štětinatou makovici. Mák pochybný - Papaver dubium L., je nižší než mák vlčí a listové úkrojky má skoro čárkovité. Někdy se považuje za míšence máku vlčího a polního - Papaver argemone L., který má na spodku korunních lupínků vždy černou skvrnu.

 

Popis: Jednoletá bylina vysoká 20-80 cm. Na přímém stonku sedí peřovitě laločnaté až peřovitě dělené listy. Na vrcholu stonku je květ s velkými červenými korunními lupínky (často s černou skvrnou na bazi). Kvete v květnu-červnu. Plod je tobolka - makovice.

 

Místo výskytu: Častý jako plevel na polích, rumovištích, u cest v nížinách až horském stupni. Dává přednost teplejším stanovištím.

 

Pěstování: Roste na každé půdě, ale nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých půdách. Na vysloveně písčitých je drobnějšího vzrůstu s menšími květy. Pozemek určený k pěstování přihnojíme draselnými a fosforečnými hnojivy v dávce 3-4 kg/ar. V době růstu doporučujeme přihnojení Arboritem nebo Cereritem v dávce 1 kg/ar, a to mezi řádky. Černé semeno je drobné a před setím je musíme smísit s dvacateronásobným množstvím jemných pilin nebo mletého vápence. Na ar stačí 5-10 g, sejeme přímo na pole nebo záhon. Rostliny nelze přesazovat, neujaly by se. Klíčí velmi rychle: 7-10 dní. Směs semen s pilinami sejeme do řádků asi 40 cm vzdálených a semeno nezahrabujeme. Stačí překulit menším válcem nebo na menší ploše hřbetem kovových hrábí přitlačit k zemi. Semena vlčího máku vyséváme nejdříve kolem 15. května, tj. po posledních ledových mužích. Mladé rostlinky zmrznou i při velmi malém mrazu. Stačí 3-5°C pod nulou a mohli bychom vysévat znovu. Protože vlčí mák patří mezi rostliny s velmi krátkou vegetační dobou, můžeme jej vysévat v údobí od poloviny května do poloviny června. Veškerý porost zbavujeme plevele a nejednotíme, pouze větší shluky rostlin motyčkou vykopeme. Až do nasazení poupat nejméně 2x porost okopeme. Při sklizni květových plátků musíme denně procházet kulturou, abychom rozkvetlé máky sklidili. Lodyhy vlčího máku jsou však snadno lámavé a také snadno poléhají. Je lépe do porostu nevstupovat a volit i při přímém setí záhonový způsob pěstování, tj. mezi každými čtyřmi řádky ponecháme pěšinku, ze které můžeme vždy dva řádky vpravo a dva vlevo otrhat, aniž bychom porost pošlapali. Vlčí mák rozkvétá hlavně v noci a v časných ranních hodinách. Odpoledne již mnohé květy opadávají. Nejvhodnější doba sběru je od 8 do 14 hodin. Natrhané okvětní lístky můžeme klidně mačkat do sběrných nádob, téměř se nazapařují. Okvětní lístky mají velmi mastný omak, způsobený rostlinným voskem, který velmi zpomaluje sušení drogy, a proto je musíme opravdu důkladně pomačkat. Při teplotě 35°C uschne droga asi za 5 dní a obracet ji můžeme až když je již téměř suchá. Suchá droga je hydroskopická. Zkušený sběrač natrhá za hodinu až 2 kg syrových květních plátků a jedna osoba stačí denně otrhávat porost dvou arů. Nutno trhat denně po dobu 4-6 týdnů. První 3 týdny je sběr bohatý, později výnos klesá a květy jsou drobnější. Z 1 aru je možno za sezónu sklidit 5-8 kg sušiny.

Pěstování:

Vlčímu máku se dobře daří v každé půdě, zvláště však v půdě, která obsahuje vápno a křemík. Pěstuje se velmi málo, i když je velmi hledanou drogou. Květ se sbírá od května do července. Sbírají se jen červené korunní plátky, a to hned, jakmile se rozvinou. Jinak totiž rychle opadají. Sušit se musí velice opatrně, protože květy rychle černají a stávají se bezcenné. Suší se velmi rychle v dobře větrané místnosti nebo v sušárně. Květy se rozloží do velmi tenkých vrstev a co nejčastěji se převrací. Sušený sběr se musí uchovat v suché místnosti v dobře utěsněných plechových nídobách, protože do sebe přijímá vlhkost ze vzduchu a kazí se.

 

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....