Pýr plazivý oddenek 50g Graminis radix (agropyrum repens) cons.

Celý popis
Kód produktu: 96167
nedostupné
Cena s DPH: 43,00
Cena bez DPH: 38,39
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Pýr plazivý kořen (Český text na obalech)

Složení: Graminis radix (agropyrum repens). Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/pyr-oddenek-50g . Důležitou obsahovou látkou oddenku je cyklohexantenol, známější jako inositol. Dále jsou zde obsaženy minerální soli, především draselné, hojnost sacharidů a slizů, silice s obsahem agropyrenu, který je zřejmě nositelem fytoncidního účinku, rozpustně vázaná kyselina křemičitá, polyfruktóza, inulin, enzymy apod. Přítomny jsou i organické kyseliny, karotén, gumy a další látky. Do směsí kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu.
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika 

  • Pýr plazivý koreň (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Graminis radix (agropyrum repens). Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Dôležitou obsahovou látkou podzemku je cyklohexantenol, známejší ako inositol. Ďalej sú tu obsiahnuté minerálne soli, predovšetkým draselné, hojnosť sacharidov a slizov, silice s obsahom agropyrenu, ktorý je zrejme nositeľom fytoncidního účinku, rozpustná viazaná kyselina kremičitá, polyfruktóza, inulín, enzýmy a pod. Prítomné sú aj organické kyseliny, karotén, gumy a ďalšie látky. Do zmesí kombinácia s vňaťou zemedymu, vňaťou stavikrvy stavikrvu, koreňom ihlice, koreňom bedrovníka, vňaťou zlatobyle alebo s vňaťou vresu.
Užívanie: 1 pol. lyžicu preliať do 0,5 l vriacej vody, vylúhovať 15 min. popíjať 2x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Pýr plazivý: Synonyma:
Latinsky:
Triticum repens L., Elytrigia repens (L.) Desv., Agropyron repens
Česky: Pýr obecný

Pýr plazivý: Droga:
Latinsky:
Radix graminis, Radix arvensis, Rhizoma graminis, Radix agropyri arvensis, Rhizoma agropyri repentis, Rhizoma elytrigii
Česky: Oddenek pýru

Pýr plazivý: Názvy:
Lidové:
Divé žito, pejr, pejrovka, pýrava, pýrnica, pejravka, pejřavka, pejřka, pýřavka, travní kořen, věchtoví, trávne korenie
Slovensky: Pýr plazivý
Německy: e Gemeine Quecke
Rusky: Pyrej polzučij
Anglicky: Couch-Grass, Couch Grass
Polsky: Perz wtasčiwy

Chemické složení: V droze nacházíme rozpustný polysacharid, 3-18% fruktózanu triticinu a jiné sacharidy, inulin (škrob není přítomen), saponiny, mannit, fruktózu, sliz, gumovité látky, inozit (inozitol, cyklohexantenol), vanilinový glukozid, 0,01-0,05% silice, kterou tvoří antibakteriálně účinný uhlovodík agropyren (95%) a karvon. Z dalších látek je zde kyselina křemičitá, organické kyseliny, karoten a minerální látky (hlavně draslík). Oddenek z teplejších lokalit obsahuje také saponiny, které droga z chladnějších míst neobsahuje.

Vnitřní užití:
Oddenek pýru je mimořádně vhodná droga do směsí. Zejména kombinace s natí zemědýmu, natí rdesna truskavce, kořenem jehlice, kořenem bedrníku, natí zlatobýlu nebo s natí vřesu jsou velmi vhodné. Pýr doporučujeme přidávat i do projímavých čajovin.
Na přípravu záparu se ordinuje 5-7 g pro dosi.
Nebo:
Infusum radicis graminis (10-15 g na 200 ml vody) se užívá v dávce 1/3-2/3 sklenice 2-4x denně. Odvar se připravuje z 3-20 g drogy: pije se vícekrát denně, někdy až do dávky 100 g. Minimální dávka je 1 kávová lžička na šálek odvaru: takovýto odvar se pije 3x denně.
Nebo:
Užívá se zápar z 10-15 g oddenku na 5 dl vody, (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Užívá se 1 polévková lžíce řezaného oddenku, přelije se 1/4 l vroucí vody a nechá se stát 15 minut.
Užívá se odvar z 1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (po pětiminutovém mírném varu se nechá 10 minut postát, potom se scedí). Pije se po 1 dl 2-4x denně jako depuratívum nebo diuretikum.
Nebo:
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek odvaru. Pije se 2-3x denně. Jednorázová dávka drogy je 3-10 g v odvaru, denní dávka dosahuje i 100 g.
Nebo:
Při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty, užívá se také pětiminutový odvar 50 g oddenku ve 1/4 l vody, který se během dne využívá.
Nebo:
Obyvklou lékovou formou je odvar vařený 5-10 minut a podávaný 4krát denně od šálku po sklenici. Při léčbě urolitiázy se osvědčil odvar.
Čerstvé šťáva, vylisovaná z oddenku, se užívá 5x denně kávová lžička při zastaralém kataru průdušek, aby se usnadnilo odkašlávání a vyčistily se dýchací cesty.
Nebo:
Velmi účinná je také čerstvá šťáva v dávce několika čajových lžiček denně.
Gostuški doporučuje pro použití v urologii 30 g kořene pýru vařit 1 minutu v 0,5 litru vody, vodu vylít, měkký pýr pomlít a znovu vařit s 1,25 litru vody s přídavkem 1 polévkové lžíce lékořice nebo kořene jehlice trnité. Vaří se tak dlouho, až zbude litr. Podle možností se přidává do čaje šťáva z jednoho citrónu. Pije se ráno nalačno asi 250 ml, zbytek po doušcích během dne.

Lze nahradit: Droga se všeobecně považuje za vhodnou náhradu za cizokrajnou sarsparilu - Radix sarsparilae.

Lze zaměnit s: Lipnicovité rostliny se všeobecně určují velmi těžko. Jsou si podobné. Pýru se nejvíc podobá "pýrovník psí" - Elymus caninus (L.) s řidším kláskem a trsnatým oddenkem bez výběžků a "mätonoh trváci" - Lolium perene L., s klásky sestavenými do dovojřadých klasů (k ose jsou obráceny úzkým bokem a podepřeny jen jedinou plevou: jen vrcholový klásek má dvě plevy). Časté jsou záměny drogy s oddenkem "prstnatca obyčajného - Cynodon dactylon (L.) Pers., který má koncový zdánlivý okolík nepravých klasů a oddenek je daleko silnější. Mimo to obsahuje škrob, proto se roztokem jodu barví do modra. Roste hlavně na písečných místech a ve vinicích.

Popis: Trvalá tráva vysoká až 150 cm, se žlutými plazivými, několik metrů dlouhými oddenky, které jsou článkované a duté, pouze v kolínkách plné. Jednotlivé články oddenku jsou asi 5 cm dlouhé, silné 2-3 cm, hladké, světle žluté, uvnitř duté. Stébla přímá, kolénkatá, hladká, listy čárkovité, kopinaté, široké asi 1 cm, drsné ale měkké. Květy v koncovém dvojřadovém klasu v troj- i vícekvětních kláscích, se sploštěným zprohýbaným vřetenem a 2-10-květními klásky. Kvete v červnu-červenci. Plod je světle hnědé zrno, přičemž jedna rostlina dává až 300 zrn. Semena klíčí dobře již na podzim nebo na jaře. Klíčící rostlinky rostou rychle a za 30 dní mohou vytvářet oddenek. Klíčivost semen uchovávaných na suchu trvá až 4 roky, uchovávaných ve vodě a v půdě o něco méně. V prvním roce růstu rostliny ještě nekvetou.

Místo výskytu: Plevel rostoucí na polích, mezích, pasekách, suchých loukách, v křoviscích a u cest. Rychle se rozrůstá a je těžké jej vyhubit. Pro svůj mohutný vzrůst čerpá z půdy mnoho živin a zároveň půdu vysušuje. Udržuje se v něm mnoho parazitů z říše hmyzu a hub, které se snadno rozšiřují i na jiné rostliny. Obvzvlášť mu prospívají vlhké a nezastíněné půdy. Oddenky rostou hlavně na podzim a potom zjara, když se již vytvářejí i listy. Na vlhkosti půdy závisí i hloubka uložení oddenků. V suchých, písčitých půdách jsou oddenky uloženy trochu hlouběji, než v půdách vlhkých. Množství oddenků, které může pýr vytvořit je značné. Uvádí se, že na 1 ha půdy se může nacházet několik set kg oddenků a na nich se může vytvořit až 250 milionů pupenů, z nichž každý může dát vznik novému oddenku, nebo zelenému výhonku. Mladý oddenek je bledší, starý žlutohnědý. Oddenky jsou hojně větvené, konce vyrůstají na povrch a vytvářejí listnaté výhonky.

Pěstování: Pýr se nepěstuje, protože i tak ho roste víc, než je mnohdy milé. Vyhubit ho téměř není možné, protože i nejmenší kousky oddenku, které zůstanou v zemi, vyrostou opět. Oddenek se sbírá buď na jaře v březnu a dubnu nebo lépe na podzim v září a říjnu. Dělá se to nejlépe při orání a vláčení. Sebrané oddenky se operou, kořenné výhony se odřeží a potom se oddenek rychle a důkladně usuší při umělém teple buď v peci nebo v sušárně. Uschovat se musí v suchu, protože rád plesniví.

Doba sběru + sbíraná část: Předmětem sběru je nejčastěji oddenek bez bočních kořínků. Sběr se provádí na jaře (březen-duben) před vyrůstáním stébel, většinou však na podzim v září a říjnu. Je možno jej získat při orání nebo při úpravě polí bránami. Sběr se provádí za suchého počasí. Materiál se zbaví hlíny, bočních kořínků a znědlých částí a vybírají se jen žluté, ne odumírající a nahnědlé oddenky. Nejlépe je provádět sběr kolem desáté hodiny dopoledne.

Zpracování + uchovávání: Oddenky se suší co nejrychleji na dobře větraných místech v tenké vrstvě při teplotě 40°C. Při sušení se mohou obracet, mohou se sušit i na slunci. Po usušení se znovu vytřídí zdravé a jasně žluté kusy (hlavně pokud se to neprovedlo dostatečně dříve). Poměr seschnutí je asi 4:1. Droga se skladuje v dobře uzavřených obalech. Sušená droga je velmi hygroskopická a proto ji musíme skladovat v dobře uzavřených obalech a občas ji přesušit.

Vlastnosti drogy: Usušená droga nemá pach (nepatrně aromaticky páchne), chutná nápadně nasládle, barvu má slámově žlutou. Lehce vlhne, proto se musí uchovávat v dobře uzavřených nádobách nebo v pytlích na suchém a vzdušném místě.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....