Majoránka zahradní nať 40g Majorana hortensis herba cons.

Celý popis
Kód produktu: 96122
nedostupné
Cena s DPH: 31,00
Cena bez DPH: 27,68
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Majoránka zahradní nať (Český text na obalech)

Složení: Majorana hortensis herba. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/majoranka-nat-40g . Hlavní účinnou látkou je silice s obsahem citralu, eugenolu a alfa-terpineolu, linalolu, terpinenu a sabinenu. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, enzymy, kyselina askorbová a další látky. Droga je spíše známá jako výtečné a téměř nenahraditelné koření. Droga nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Droga je vhodná do směsí s kmínem, fenyklem, anýzem, římským kmínem, koriandrem, badyánem nebo levandulí.
Užívání: 2 čajové lžičky přelít 2,5 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Majorán záhradný vňať (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Majorana hortensis herba. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Hlavnou účinnou látkou je silica s obsahom citralu, eugenolu a alfa-terpineolu, linalol, terpinen a sabinen. Ďalej sú v nej obsiahnuté triesloviny, enzýmy, kyselina askorbová a ďalšie látky. Droga je skôr známa ako výborné a takmer nenahraditeľné korenie. Droga nemá žiadne nežiaduce účinky ani kontraindikácie. Droga je vhodná do zmesí s rascou, feniklom, anízom, rímskou rascou, koriandrom, badyánom alebo levanduľou.
Užívanie: 2 čajové lyžičky preliať 2,5 dcl vriacej vody, vylúhovať 15 min. popíjať 3x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Majoránka zahradní: Synonyma:
Latinsky:
Origanum majorana L., Origanum maiorana L.
Česky: Dobromysl majoránka

Majoránka zahradní: Droga:
Latinsky:
Herba majoranae, Herba majoranae hortensis, Herba maioranae, Herba majorani
Česky: Nať majoránky

Majoránka zahradní: Názvy:
Lidové :
Dobromysl voněkras, marjánka, majorán, majoránka, mariánka, voněkras, dobrá mysl, maděránek
Slovensky : Majorán záhradný
Německy : r Majoran
Rusky : Majoran sadovyj
Anglicky : Marjoram

Chemické složení: Hlavní terapeutickou složku tvoří aromatická silice (0,7-3,5%), které je nejvíce při prvním sběru. Látka, která je nositelem pachu, není známa, silice však obsahuje hlavně alfa-terpineol, citral, eugenol, linalol a uhlovodíky terpinen a sabinen. Silice působí zpočátku stimulačně, potom mírně narkoticky. V droze je ještě asi 10% tříslovin, hořčiny, enzymy a kyselina askorbová (vitamín C). Rostlina obsahuje i thymol, sabinin, terpineol, flavonoidy včetně derivátů luteolinu a apigeninu, fenolové kyseliny a vitamín A.

Vnitřní užití:
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek záparu, který se pije 2x denně.
Nebo:
K přípravě záparu se používají průměrné jednotlivé dávky 1,5-2 g, nebo běžněji 2 kávové lžičky drogy na 2 sklenice vody: dávka se rozdělí na celý den.
Proti nadýmání se užívá odvar 10 g majoránky ve 1/4 l vody. Vaří se 5 minut, nechá zchladnout, přecedí a vypije na dvakrát s dvouhodinovou přestávkou.
Oleum majoranae má jednotlivé dávky 0,1 g, nebo v praxi častěji 2-5 kapek denně.
Nebo:
Při ženských nemocech se v domácím lékařství doporučuje užívat 3x denně po dvou kapkách majoránkové silice (na cukr). Správně musí být tato silice zelenožlutá. Časem však zčervená a ztrácí účinnost.

Zevní užití:
Při zevním použití můžeme zesílit koncentraci použitím většího množství drogy a dolší doby vyluhování. Drogu podáváme samostatně i ve směsích. Chuťově i léčebně je vynikající trojkombinace stejných dílů květu vřesu, nati tymiánu a nati majoránky, kterou můžeme využívat ve všech indikacích, platných pro jednotlivé součásti směsi. Spasmolytické, karminativní (protikřečové a protinadýmavé) a protizánětlivé účinky drogy je možno posílit kombinací s kmínem, fenyklem, anýzem, římským kmínem, koriandrem, badyánem nebo levandulí. Obklady na obličej při akné připravujeme zejména ze směs majoránky a slézu v poměru 2:1.
Užívá se zápar ze 2 čajových lžiček drogy na 5 dl vody na výplachy nebo omývání, např. při zánětech v nose.
Nebo:
Na výplachy úst a hltanu, stejně tak i na kožní záněty se doporučuje 5% zápar.
Silice se osvědčila v masťovém základu jako Unguentum majoranae. Aplikuje se na zanícené nosní sliznice (především v pediatrické praxi).
Nebo:
Připravuje se i mast: 4-6 g čerstvě vylisované šťávy se smísí s asi 30 g masťového základu (např. másla).
Nebo:
Při rýmě se vtírá do nosu mast, připravená z 10 g majoránky, dobře rozdrcené na prášek, a 50 g vepřového sádla.

Lze nahradit: Majoránka je příbuzná dobromysli (Origanum vulgare) a ostatním divoce rostoucím druhům.

Lze zaměnit s: V kulturách se někdy nachází i trvalá majoránka zimní - Origanum majoranoides L., který má menší huňaté listy a zdřevnatělé stonky.

Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina vysoká 10-50 cm (jednoletá je u nás proto, že vymrzá). Ve středomoří roste v kulturách jako trvalý polokeř. Celá je pápěřitě chlupatá a aromatická. Natě vystoupavé až přímé čtvercovitého průřezu, listy jsou obráceně vejcovité až kopinaté, celistvookrajové, se zřetelnou žilnatinou, květy s krátce dvoupyskou korunou drobné, bílé, někdy mívají růžový odstín, soustředěné v paždích okrouhlých celistvookrajových listenů. Kvete v červnu-srpnu. Plody jsou čtyři tvrdky.

Místo výskytu: Rostlina se u nás odedávna udomácnila ve venkovských zahradách. Pěstuje se jako koření. Zřídka splaňuje a to pouze přechodně. Na půdu je nenáročná.

Pěstování:
Obecně:
Pěstování majoránky je velmi výhodné. U nás je to rostlina jednoletá, málo kdy vyzraje na semeno. Je nutno si jej opatřit z teplejších krajin.

Poloha, podnebí, půda: Rostlina je náročná na teplo a světlo. Vyžaduje slunečnou, před větrem chráněnou polohu, výživnou, písečnato-hlinitou půdu lehčího typu s dostatkem vápna a vláhy, dobře prohnojenou.

Výsev semen: Důležitou podmínkou pěstování je dobře a odborně připravený pozemek. Majoránku pěstujeme ze semena, nebo ze sadby. Semeno se seje přímým výsevem na stanoviště do řádků vzdálených 20-30 cm. Vyklíčené rostliny jednotíme na vzdálenost 10 cm a ponecháme vždy několik rostlin pohromadě (3-4 rostliny). Na 1 ha se spotřebuje asi 6 kg semen. Výsev na stanoviště se doporučuje pouze v teplých oblastech (jižní Slovensko, jižní Morava), jinde nedává uspokojivé výsledky.

Předpěstování: Majoránka se u nás většinou pěstuje z předpěstovaných sazenic. Sazenice vypěstujeme tak, že semeno sejeme v březnu a koncem dubna do pařeniště nebo na zvláštní chráněný záhon do hloubky 2-3 mm. Před setím se semeno, protože je velmi jmné, smísí s pískem. Výsev se zavlažuje a po vyklíčení se denně větrá.

Výsadba: Vyklíčené rostlinky vysoké 8-10 cm se 3-4 lístky vysadíme v druhé polovině května na stanoviště do sponu 25x15 cm (nebo 30x20 cm), vždy společně 2-3 (4-5) sazenic. Nesázíme dříve, protože mladé rostlinky jsou velmi citlivé na pozdní mrazíky.

Pěstování: Do osevního postupu se zařazuje po okopaninách, luskovinách nebo kořenové zelenině. Předplodina má být taková, která zabrání zaplevelení pozemku a zachová půdu v dobrém fyzikálním stavu. Půdu připravujeme tak, jako při pěstování zeleniny. Porost během vegetace zaléváme (na počátku 2x, později 1x). Rostliny plečkujeme, okopáváme (2-3x) velmi hustý porost ještě jednotíme.

Hnojení: Majoránku nehnojíme stájovým hnojem, protože snižuje jakost silice. Hnojíme jím předplodinu v dávce asi 300-400q/ha, tj. pěstujeme majoránku ve staré síle - druhé trati. Hnojíme kompostem v dávce asi 200 q/ha. Z umělých hnojiv použijeme superfosfát (200 kg/ha), dusíkaté hnojivo (200 kg/ha). Při hnojení na list dusíkatými hnojivy musíme být opatrní, aby se hnojivo přímo nedotýkalo rostlin, protože jsou velmi citlivé na popálení. Z umělých hnojiv se osvědčilo vápno a draslík.

Výnosy: Výnos suché drogy na 1 ha je asi 7-10 q.

Domácí pěstování: Jednoletá rostlina. Dobře se pěstuje v nádobách na slunném teplém místě.

Doba sběru + sbíraná část: Z rostliny se sbírají nadzemní části bylinných stonků (nať) v době kvetení (červen)-červenec-srpen-(září). Při sběru se odřezává 25-30 cm nadzemní části. K lékařským účelům se získává droga sdrhováním listů i květů. Sběr rostlin vypěstovaných z předpěstovaných sazenic děláme 2-3x, při přímém výsevu 1-2x za sezónu. Poprvé nať kosíme na počátku kvetení (začátkem července, kdy je droga nejkvalitnější) kosou, srpem, na velkých plochách sekačkou asi 5 cm nad zemí. V té době totiž stonky začnou dřevnatět. Kdyby se sklízelo dřív, ztratí se sušením mnoho na váze. Druhá sklizeň je brzy na podzim (srpen-září) tak, aby do sběru nepřiško staré strniště a při třetí sklizni většinou vytrháváme rostlinky i s kořeny. Nejvhodnější doba sběru je kolem desáté hodiny dopoledne.

Zpracování + uchovávání: Při sušení natě se uplatňují zásady platné pro siličnaté drogy. Sušíme v nízkých vrstvách na lískách ve stínu a průvanu, aby droga neztratila vůni. Teplota 20-30°C. Majoránka se nesmí sušit na slunci. Je možno použít i kombinované sušení, tj. střídavé: přirozené s umělým (teplota do 35°C). Sušení ve svazcích se hodí na malé plochy (záhony). Poměr seschnutí 5:1. Když jsou rostliny suché, oddělíme listy a květy. Uschováme je v pytlích nebo bednách. Celá nať se nepoužívá.

Vlastnosti drogy: Droga voní velice aromaticky a chutná silně kořenně.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....