Kosatec německý oddenek 50g Iris germanica rhizoma cons.

Celý popis
Kód produktu: 96098
nedostupné
Cena s DPH: 52,00
Cena bez DPH: 46,43
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Kosatec německý oddenek (Český text na obalech)

Složení: Iris germanica rhizoma. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/kosatec-oddenek-50g . Droga obsahuje především silici s hlavní obsahovou složkou ironem, který však vzniká až při sušení a projevuje se fialkovou vůní. Dále jsou zde přítomny škroby, sliz, flavonový glykosid iridin, cukry, olej, třísloviny, fytoncidy a další účinné látky. Čaj bylináře Erwina Wojnara: stejné díly oddenku kosatce, nati dobromysli, nati meduňky, květu levandule, kořene kozlíku, nati třezalky a kořene anděliky.
Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Kosatec nemecký podzemok (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Iris germanica rhizoma. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga obsahuje predovšetkým silicu s hlavnou obsahovou zložkou ironom, ktorý však vzniká až pri sušení a prejavuje sa fialkovou vôňou. Ďalej sú tu prítomné škroby, sliz, flavónový glykozid iridin, cukry, olej, triesloviny, fytoncídy a ďalšie účinné látky. Čaj bylináře Erwina Wojnara: rovnaké diely podzemku kosatca, vňati pamajoránu, vňate medovky, kvetu levandule, koreňa valeriány, vňate ľubovníka a koreňa angeliky.
Užívanie: 1,5 čajovú lyžičku preliať 3 dcl studenej vody, priviesť do varu, variť 1 min. vylúhovať 20 min. popíjať 3x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Kosatec německý: Synonyma:
Latinsky:
Iris vulgaris, Iris violacea, Iris nepalensis, Iris deflexa, Iris illyrica

Kosatec německý: Droga:
Latinsky:
Radix iridis, Radix iridum, Rhizoma iridis
Česky: Oddenek kosatce německého

Kosatec německý: Názvy:
Lidové :
fialkový kořen
Slovensky : Kosatec nemecký
Německy : e Deutsche Schwertilie, Schwertlilie
Rusky : Klasatik germanskij
Anglicky : German Iris

Chemické složení: Nejvýznamnější účinnou látkou je silice (až 0,5%) s hlavní složkou ironem (do 40%), který vzniká při sušení a podmiňuje fialkovou vůni. Dále se zde nachází kolem 50% škrobu (označuje se irisin), 10% slizu, flavonový glykosid iridin, do 6% sacharidů, olej, třísloviny aj.

Vnitřní užití:
Kosatec můžeme podávat i samostatně, avšak chceme-li dosáhnout efektivnějšího výsledku, musíme jej kombinovat do směsí: jinak působí velmi mírně, avšak spolehlivě. Obvykle jej kombinujeme s květem divizny, listem jitrocele, natí yzopu, natí bazalky a kořenem proskurníku.
Obvykle se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu a pije se 2-3x denně.
Nebo:
Průměrná dávka na přípravu záparu je 2 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Užívá se i Radix iridis naturalis.
Kořen se může podávat i práškovaný, a to 2-4krát denně na špičku kulatého nože.
Osvědčil se i mírněji působící homeopatický čaj podle Kloudy, podávaný v potencích U6 až U9.

Lze nahradit: Stejné vlastnosti mají i jiné druhy rodu Iris, hlavně Iris florentina L. - kosatec flofentský a Iris pallida Lamk. (kosatec bledý). Všeobecně širší léčebné uplatnění má americký kosatec pestrobarevný - Iris versicolor L., hlavně při chorobách žlučníku a vodnatelnosti. Užívá se jako emetikum, cholagogum, mírné a účinné laxans a diuretikum. Kosatec německý nesmí být při sběru zaměněn za žlutě kvetoucí kosatec žlutý (Iris pseudoacorus L.), který je chráněn, ani za jiné volně rostoucí druhy kosatce.

Popis: Je to trvalá bylina vysoká 30-100 cm. Oddenek je silný, krátce plazivý, listy široce mečovité, sedící, střídavé, stonkové, úzce kopinaté, celistvookrajové a špičaté. Od poloviny natě má suše blanité listeny a v jejich paždích velké, krátce stopkaté květy modré až fialové, voňavé, téměř sedící. Jsou oboupohlavné, pravidelné, mají tři větší zevní (odstávají nazpět a na vrcní straně mají kartáček žlutých chlupů) a tři přímé a menší okvětní lístky, všechny bázemi srostlé do dlouhé okvětní rourky, tři tyčinky a spodní semeník s dlouhou čnělkou a velkou bliznou. Plody jsou tobolky.

Místo výskytu: Druh z oblasti Středozemního moře. U nás se pěstuje pro ozdobu v zahrádkách. Často splaňuje.

Doba sběru + sbíraná část: Předmětem sběru ze všech druhů kosatců jsou oddenky vykopávané koncem léta (září-říjen) nebo na jaře (březen) a to z 3-4-letých rostlin. Sbírají se oddenky druhů Iris germanica - kosatec německý, Iris florentina - kosatec florentský a Iris pallida - kosatec bledý. Materiál se zbavuje nadzemních částí a drobných kořínků a po očistění se omyje.

Zpracování + uchovávání: Oddenky se pečlivě oloupou a po opětovném opláchnutí se oddenky suší v tenkých vrstvách nebo na provázcích v průvanu a na bezprašných místech. Poměr seschnutí je 7,5-8:1. Při použití tepla by se nemělo překročit 35°C (silicová droga). Oddenky sušením ztrácejí nepříjemný příkrý pach a dostávají výrazně příjemnou fialkovou vůni (proto se droga nazývá "fialkový kořen"). Protože drogu lehce napadají škůdci, je třeba drogu skladovat v dobře zavřených nádobách (ne z umělých hmot) a chránit před světlem.

Vlastnosti drogy: Kořen má silný omamující zápach.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....