Damiána mexická list 50g Turnera diffusa folium cons.

Celý popis
Kód produktu: 96032
nedostupné
Cena s DPH: 54,00
Cena bez DPH: 48,21
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Pastala rozprostřená list (Damiána list) (Český text na obalech)

Složení: Turnera diffusa folium. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/damiana-list-50g . Droga obsahuje vonnou silici s cineol, cimolem a pinenem, dále obsahuje aromatickou hořčinu damianin, pryskyřice, mastný olej, až 13% gumy, 6% škrobu, 3,5% tříslovin, mastné kyseliny, alkany, flavony, ß-sitosterol, organické kyseliny a jiné, blíže neprozkoumané látky. Uvádí se i zanedbatelný obsah alkaloidů.
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. vypít maximálně 1 dávku ráno.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Damiána mexická list (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Turnera diffusa folium. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga obsahuje vonnú silicu s cineol, Cimoli a pinén, ďalej obsahuje aromatickú horčinu damianin, živice, mastný olej, až 13% gumy, 6% škrobu, 3,5% trieslovín, mastné kyseliny, alkány, flavóny, ß-sitosterol, organické kyseliny a iné, bližšie nepreskúmané látky. Uvádza sa aj zanedbateľný obsah alkaloidov.
Užívanie: 1 čajovú lyžičku preliať 3 dcl vriacej vody, variť 1 min. vylúhovať 15 min. vypiť maximálne 1 dávku ráno.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Damiana mexická: Synonyma:
Latinsky:
  Turnera aphrodisiaca, Turnera microphylla, Turnera diffusa var. aphrodisiaca, Turnera Pringei

Damiana mexická: Droga:
Latinsky:
  Folia damiana
Česky: Nať damiana

Damiana mexická: Názvy:
Rusky:
turnera raskidistaja
Anglicky: Damiana, Turnera, Mexican damiana, afrodiziak Ternera
Ostatní: damiane, oreganillo, the bourrique, Mexican damiana, Mexican holly, damiana de Guerrero, Herba de la Pastora, Pastorcita, Hierba del Venado, Rompe camisa macho

Chemické složení: Tato rostlinná droga je chemicky málo prozkoumána. Obsahuje 0.20.9 % silice a 0.20.7 % fenolického glykosidu arbutinu. Dosud se nepodařilo získat z této rostliny látku, která by působila prokazatelně zvýšení libida. Při použití je důležitá skutečnost, že je využíván sumární extrakt z listů; celý komplex obsahových látek pak patrně indukuje psychogenní efekt. Obsahové látky: Albuminoidy, alfa-copaen, alfa-pinen, arbutin, barterin, beta-pinen, beta-sitosterol, calamenen, kaučuk, chlorofyl, 1,8-cineol, cymen, cymol, damianin, éterický olej, gama-kadinen, gonzalitosin-i, hexakosanol-1, luteolin, quinovopyranosidy, třísloviny, tetraphyllin, beta-thymol, cín, triakontan, trimethoxyflavony. Dále se uvádí pryskyřice, klovatiny, škrob a třísloviny. Obsahové látky: Silice (éterický olej) (0,5 - 1%) s cineolem, alfa a beta- pinenem, p-cimeolem, tymolem, sesquiterpeny (alfa copaenem, delta-cadinenem, calamenenem). Třísloviny (3,5%); heterosidy hydrochinonu: arbutosid; kyanogenní heterosidy; alkaloidy (7%); beta sitosterol, damianin (hořký princip); pryskyřice (6 - 14%), klovatina (13,5%), proteiny (15%). Listy damiany obsahují etherické oleje (0,2-0,9%), škrob (6%), pryskyřici, arbutin jakož i hořké látky tanin (3,5%) a damianin. Éterický olej se skládá přibližně z poloviny ze seskviterpenů a monoterpenů. Mezi asi 20 různými látkami se nalézá cineol, alfa- pinen, beta-pinen a para-cymen. Stonek Damiany obsahuje také kofein. Udávaná přítomnost kofeinu vyžaduje ověření. Moderní studie chemického složení damiany uvádí tanin, pryskyřici a silice jako aktivní složky které, zatímco jsou považovány za relativně bezpečné pro spotřebitele, nenabízí žádný důkaz na podporu tvrzení o velkém množství zásluh, připisovaných této rostlině. Vskutku, tato data naznačují, že to je vysoký obsah alkoholu v likéru Damiana a jejích tinkturách, který je zodpovědný za většinu, jestliže ne za všechny z jejích uváděných účinků. U extraktů damiany byla in vitro prokázaná slabá vazba na progesteronové receptory. Takto může být damiana potenciálně užitečná  pro některé ženské zdravotní potíže. Nicméně žádné studie na lidech tuto možnost nevyšetřovaly a není to její primární tradiční použití. Tradiční použití této rostliny není ospravedlnitelné moderním výzkumem. Na základě dostupných důkazů můžeme usuzovat , že droga postrádá významnou fyziologickou aktivitu a že neexistuje žádný základ pro její užívání u lidí. Vskutku, údajné přednosti produktu nejsou nic víc než  "bylinná mystifikace."

Vnitřní užití:
Damiana je široce dostupná ve většině prodejen zdravé výživy a obchodních domů s přírodními produkty v mnoha variantách a formách - od čajových směsí, kapslí, a tabletek až k tekutým tinkturám a extraktům.
Většina bylinářů dává přednost použití damiany v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami, proto může být nalezena v celé řadě bylinných kombinací.
Doba působení obnáší asi 1-1,5 hodiny. Avšak účinek lze pozorovat ve velmi různě silné intenzitě.
Jako nervové tonikum se kombinuje s Avena sativa, Cola vera, Scuttelaria lateriflora, ev. Humulus lupulus v závislosti na situaci.

Nálev: Tradiční příprava požaduje na 2–4 g sušených listů spaření šálkem vařící vody; berou se 2–3 šálky denně.
Nebo:
Nálev: Jedna dezertní lžíce na šálek. Jeden až tři šálky za den.
Nebo:
Damiana může být použita na nejrůznější způsob: jako čaj se nechá asi 1 polévková lžíce suché byliny vzkypět s 0,25 l vody potom 5 minut dát táhnout. Velmi oblíbené jsou také směsi se šantou kočičí, nebo přídavek Yohimbe.
Nebo:
Nálev: 1 vrchovatá čajová lžička na šálek vody.
Nebo:
Příprava čaje z Damiany : 2 polévkové lžíce natě Damiany - (sušené) svařit s 500 mililitry vody, 5 minut nechat táhnout, scedit.
Nebo:
Pro přípravu čaje přidejte 1 šálek (250 ml) vařící se vody na 1/4 kávové lžičky (1 gram) usušených listů a nechte vyluhovat deset až patnáct minut. Lidé mohou pít tři šálky (750 ml) denně. Mírný euforizující a afrodisiakální účinek tohoto nálevu přetrvává asi 1,5 hodiny.

Alternativně: 2–4 ml kapalného extraktu nebo 3–4 gramy práškovaného listu, ev. tabletky nebo tobolky brané dvakrát denně.
Nebo:
Střední dávka byliny: 1:1, 60% - 3–6 ml za den.
Nebo:
Tekutý výtažek (1:1): 30 - 50 kapek, jednou až tři krát za den.
Nebo:
1:4 koncentrovaný tekutý extrakt: 10 - 30 kapek 1 - 4 krát denně.

Suchý výtažek (5:1): 100 - 300 mg/kapsle. Jedna nebo dvě kapsle za den.
Nebo:
Mohou také být užívané tabletky nebo tobolky (400–800 mg. třikrát denně).

Tinktura (1:10): 50 - 100 kapek, jednou nebo dvakrát za den.
Nebo:
Pro použití ve formě tinktury vezměte 1/2–3/4 čajovou lžičku (2–3 ml) třikrát denně.
Nebo:
Účinné (jako afrodisiakum) jsou asi alkoholické výtažky: K tomu se 20 g suché natě Damiany vloží do 0,7 l rumu k tomu přijde potom ještě nějaká skořice a vanilka a vše se ponechá na nejméně 2 týdny na teplém místě.
Nebo:
Damiana hodí se také k vykvašení např. s Muira puama.
Nebo:
Pálenka Damiana:
» 20 gramů natě damiany - (sušené)
» 20 gramů plodů sabal - (ovoce zakrslé palmy)
» 2 vanilkové lusky
» 4 tyčinky skořice
» 2 gramy muškátového květu
» 0,5 gramu kořene Galgantu
» 0,7 litru bílého rumu
Přísady se smísí, 10 dní přikryté potmě nechat táhnout, občas dobře protřepat, scedit (bylinkový zbytek dobře vylisovat).
Tato bylinná pálenka se skvěle hodí u nervózního vyčerpání, impotence a nedostatečnosti sexuálního pudu. Meměly by se ovšem pít denně víc než 2 likérové sklenky, jinak se dosáhne možný opak toho, co se původně chtělo dosáhnout.
Kouří se Damiana čistá nebo se smíchá s jinými bylinami. Když se užívá jako náhrada marihuany, potom je velmi působivá směs s locikou jedovatou a Yohimbe.
Jako velmi vhodné se ukázaly také inhalace v inhalátoru. Tyto jsou velmi účinné a zároveň šetrné.

Lze nahradit: Turnera diffusa a Turnera aphrodisiaca jsou v obchodě s bylinami obecně považované za stejnou rostlinu. Blízce příbuzný druh: Turnera ulmifolia je podobný vzhledem a chemickým složením, ale nemá stejnou tradici v léčebném použití. Běžné jméno Damiana zahrnuje druhy Turnera aphrodisiaca, který je možno užívat zaměnitelně s Turnera diffusa.

Popis: Damiana je malý keř který dorůstá výšky 1–2 m a nese vonné, zoubkované listy které jsou 10–25cm dlouhé. Malé žluté květy kvetou od začátku do konce léta; malé plody se sladkou vůní doprovází vůně podobná fíkové. Damiana je víceletý 0,3-2 m (zpravidla 0,3-1 m) vysoký keř zvláštní aromatické vůně. Rostlina má hrubý, silně rozvětvený, dřevnatý stonek. Větve jsou světlé a metlovité. Listy jsou světle zelené, vroubkované, mírně chlupaté, do 2 cm dlouhé. Doba květu je mezi červencem a zářím při čemž se tvoří hezké žluté až žluto-oranžové květy. Květy jsou asi 12 mm dlouhé a tvoří se v horním paždí listu. Plod damiany je aromatický, nepatrná, třípouzdrá tobolka 2-4 mm veliká s drsnou slupkou. Turnera je keř který dorůstá do 2 m výšky, s mnoha rozvětvenými hladkými, rovnými žlutými nebo červenohnědými stonky. Malé listy jsou střídavé nebo v chomáčích a mají zubaté okraje; jejich horní povrch je bledě zelený, spodní strana pokrytá bledými chlupy. Mají silnou vůni připomínající heřmánek. Malé žluté květy rostou v úžlabích listů. Plody jsou malé tobolky, trojdílné a mírně zakřivené.

Místo výskytu: Damiana se nachází v celém Mexiku, centrální Americe a západní Indii, stejně jako v některých částech jižní Ameriky. Damiana je domácí ve Střední a Jižní Americe od jižní Kalifornie až po Argentinu. Dnes jí člověk ale potká také v Asii a na ostrovech Indického oceánu. Preferuje horké, vlhké klima. Damiana nemá žádné zvláštní nároky na půdu, potřebuje ale k dobrému zdaru suché a horké podnebí.

Pěstování: Damiana může být vyseta na jaře nebo rozmnožena také klonováním. rostlina potřebuje slunečnou polohu nebo polostín. Měla by být hojně za to ale zřídka zalévaná, aby půda vyschla.

Doba sběru + sbíraná část: Sbírají se nadzemní části, listy. Léčivá část rostliny jsou listy, které jsou sklízené v období kvetení. Sklizeň se uskutečňuje sestřiháním na jaře, při čemž může být použita celá nať Damiany.

Vlastnosti drogy: Damiana má mírně hořkou, pryskyřičnatou, květinovou chuť. Damiana má silně vonnou, mírně hořkou chuť.

Poznámky: Obdržíme v lékárnách. Rostlina nepochází z našich oblastí. Botanický název rostliny, Turnera aphrodisiaca, popisuje její prastaré použití. Damiana byla užívaná ve starověké mayské civilizaci jako afrodiziakum, stejně jako proti závrati a ztrátě rovnováhy. Damiana má dlouhou historii použití v tradičním bylinném lékařství po celém světě. Působí jako afrodiziakum, antidepresívum, tonikum, diuretikum, antitusikum a mírné projímadlo. Byla užívaná pro takové situace jako je deprese, úzkost, sexuální nedostatečnost, slabost, noční pomočování, amenorrhea, žaludeční vředy a zácpa. V Mexiku byla bylina také užívaná proti astmatu, bronchitidě, neuróze, cukrovce, dyzentérii, dysmenorrhei, dyspepsii, bolestem hlavy, mrtvici, nefróze, spermatorrhei, bolestem žaludku a příjici. Většina damiany prodané dnes obchodě s bylinami pochází z mexických a latinskoamerických zdrojů. Pravděpodobně byla Damiana používána již v prehistorické době v severním Mexiku a v oblasti Mayů jako nápoj lásky a lék. Název Damiana dal keři španělský misionář v 17. století podle svatého Damiana, ochránce lékárníků. Damiana je jedno z mála ve farmacii uznávaných afrodisiak. Nachází užití v mnoha hotových preparátech ve formě kapslí nebo také jako čaj v kombinaci s jinými bylinami jako např. Ginseng nebo Muira puama. Je k dostání v lékárnách a také v sexshopech. Ve Střední Americe se používá k přípravě likéru Damiana (Guadalajara likér), který je v neposlední řadě oblíbený kvůli svým afrodisiakálním vlastnostem. Listy jsou užívané v Mexiku jako náhrada za čaj a jako příchuť pro likéry. Mexičtí Indiáni ji také používají na základě obsahu tříslovin k činění masa. Mimo to se užívá jako náhrada marihuany. Velmi účinná v tomto smyslu má být směs s locikou jedovatou a Yohimbe. Právě tak je používána kuřáky dýmek jako méně škodlivá náhrada tabáku. Damiana je hlavní složkou druhu tabáku "Grün". Listy damiany, pité ve formě čaje nebo kouřené jako tabák, vytvářejí u uživatele stav relaxace, přátelský, se zbystřením smyslů a se sexuálními podtexty, poněkud připomínající efekt marihuany. Předpokládá se, že droga je zvláště účinná u žen. Likéry Damiana, vyrobené v Mexiku a opatrně inzerované jak afrodiziakum, obsahují jen nepatrná množství drogy. Množství je nedostatečné, nicméně dává těmto nápojům zřetelnou příchuť. Používá se také často na uzení společně s pryskyřicemi jak Styrax ,Copal a jinými. V minulosti někteří lidé kouřili Damianu ve vodní dýmce jako předehru k milování. Damiana pálená v rámci obřadů umožňovala účastníkům vidět vize. Damiana byla užívaná v roce 1930 chovateli skotu. Listy Damiany se hodí na základě své aromatické, lehce hořké chuti skvěle k okořenění likérů, byly však také využity v sušené formě jako náhrada černého čaje. V čínské medicíně je Damiana užívaná pro „ohřívání ledvin“ a jang (yang) tonikum.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....