Lichořeřišnice větší

19.5.2024

Lichořeřišnice větší

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Co je to lichořeřišnice větší?
A:Lichořeřišnice větší (latinsky Arctium lappa) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je to dvouletka, která v prvním roce vytvoří kořenovou hlízu a v druhém roce kvete.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Kde se lichořeřišnice větší vyskytuje?
A:Lichořeřišnice větší se vyskytuje v celé Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice roste především na okrajích polí, mezi cestami a na rumištích.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké jsou léčivé účinky lichořeřišnice větší?
A:Lichořeřišnice větší má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pomáhá při kožních problémech, jako jsou akné, ekzémy nebo lupénka. Také podporuje trávení a detoxikaci organismu.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak se lichořeřišnice větší užívá?
A:Lichořeřišnice větší se může užívat jako čaj, tinktura nebo extrakt. Může se také aplikovat jako mast nebo obklad na postiženou kůži.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Existují nějaké vedlejší účinky při užívání lichořeřišnice větší?
A:Při přílišné dávce může lichořeřišnice větší způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Je také kontraindikována při těhotenství a kojení. Před užíváním se vždy poraďte

e. Lichořeřišnice větší (Verbascum thapsus L.) je dvouletá bylina z čeledi hluchavkovité (Scrophulariaceae). Vytváří zdobné stahovavé lodyhy až 1,5 m vysoké s velkými, po 2 až 4 na osu uspořádanými květy. Jejich barva se pohybuje od světle růžové, přes fialovou až po načervenalou. Listy tmavě zelené, kopinaté, lesklé, dužnaté. Kvete od června do srpna. Lichořeřišnice větší se pěstuje jako okrasná bylina, ale je i ceněná pro léčivou a aroma látky, které obsahuje. Bohatá je na saponiny, flavonoidy, polysacharidy, třísloviny, asparagín, inulin, éterické oleje, betain a další ochrana proti volným radikálům. V lidové medicíně se používají listy, kořeny i květy lichořeřišnice. Listy se obvykle užívají ve formě odvaru nebo čaje, kořeny jsou důležité pro extrakci léčivých látek, které se dále využívají ve formě masti nebo tinktury. Květy se používají pro léčbu chorob horních cest dýchacích, jako je například nachlazení a kašel. Mají hojivé, antioxidační, protizánětlivé, protivirové a protiplísňové účinky. Používá se i pro podporu trávicího systému a jeho detoxikaci. Pokud je užíváno v přiměřeném množství, může také snižovat krevní tlak. Lichořeřišnice větší je bezpečná pro většinu lidí, přesto je nutné dbát na opatrnost při jejím užívání, protože může mít vedlejší účinky. Před užíváním je třeba poradit se s lékařem nebo s bylinářem.

Lichořeřišnice větší 100ml Bylinná Tinktura
Skladem (10+ ks)
150,00
123,97 bez DPH
- +
ks

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....