Které formy jaterních testů existují?

21.2.2024

Které formy jaterních testů existují?

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké jsou základní formy jaterních testů?
A:Základními formami jaterních testů jsou krevní testy a obrazové vyšetření jater.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak funguje krevní test na funkci jater?
A:Krevní test na funkci jater měří hladinu různých látek v krvi, které jsou produkovány nebo zpracovávány játry. Mezi nejčastější patří alaninaminotransferáza (ALT) a aspartátaminotransferáza (AST).

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké jsou specifické formy krevních testů na funkci jater?
A:Mezi specifické formy krevních testů na funkci jater patří například test na bilirubin, albumin, alkalickou fosfatázu nebo protilátky proti hepatitidě.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Co je ultrazvukové vyšetření jater a jak se provádí?
A:Ultrazvukové vyšetření jater je obrazové vyšetření, které využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu jater. Provádí se pomocí ultrazvukové sondy položené na břiše pacienta.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké jsou další formy obrazového vyšetření jater?
A:Další formy obrazového vyšetření jater zahrnují CT a MRI. Tyto technologie umožňují podrobnější zobrazení jater a okolních tkání než ultrazvukové vyšetření.

Když jde o lidské tělo, možná neexistuje nic důležitějšího než játra. Aby mohlo toto důležité orgán našeho těla fungovat správně, je důležité se pravidelně podrobit pravidelným jaterním testům. Zde vám poskytneme stručný popis toho, jaké formy jaterních testů existují a proč jsou tak důležité. První je biochemický krevní test, který se používá ke stanovení hladin enzymů a bilirubinu v krvi. Tento test může pomoci při diagnostice onemocnění, jako je cirhóza nebo rakovina jater. Stížnosti na bolesti břicha, žloutenku nebo ztmavnutí moči mohou také signalizovat potřebu provedení biochemického krevního testu. Další možností je ultrazvukové vyšetření jater. Ultrazvuková technologie dává lékařům schopnost získat obrázky vnitřního orgánu. To umožňuje lékařům detailní pohled na orgány, jako je játra, aby se dozvěděli více o jejich tvaru, prostoru a struktuře. Ultrazvukové vyšetření jater je obvykle používáno u pacientů s bolestivými nebo infikovanými játry a může také pomoci lékaři určit stav orgánu. Dalším testem je test cukru v krvi. Test cukru v krvi může identifikovat diabetes a pomoci diagnose jaterních problémů. V tomto testu se odebírá malý vzorek krve a testuje se na hladinu glukózy. Pokud hladina glukózy je nadhodnocena, může to signalizovat onemocnění jater. Dalším možným testem je MRI. MRI je magnetická rezonance a je to velmi citlivá technika pro vyšetření jater. MRI může být navíc doplněno o kontrastní látku, která dodá lékaři lepší vidění stavu jater. Je to jedna z nejúčinnějších forem vyšetření jater, ale je také finančně náročná. Také existuje CT-scan jater, což je další mód vyšetření jater. Jedná se o typ počítačové tomografie, který poskytuje rozsáhlý obrázek o stavu jater. CT-scan je účinným způsobem, jak zjistit stav jater, stejně jako místo a velikost. Konečně, termografie jater je diagnostickou metodou, která se obvykle používá pro odhalení anomálií v krevním oběhu. Tato technologie je také často používána k detekci rakoviny jater a dalších rakovinových stavů. Jaterní testy jsou důležité pro zachování zdraví jater. Když jde o testování jater, je důležité vybrat tu nejlepší možnost pro vaše situaci. Existuje široká škála jaterních testů, od biochemických krevních testů, ultrazvuku až po MRI a termografii. Je důležité spolupracovat s lékařem na výběru nejvhodnějšího postupu pro vás.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....