Kardamom obecný plod celý Elettaria cardamomum fructus tot.

25.6.2024

Kardamom obecný plod celý Elettaria cardamomum fructus tot.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Co je kardamom obecný?
A:Kardamom obecný (Elettaria cardamomum) je rostlina z čeledi zázvorovitých. Plody této rostliny se nazývají kardamom.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak vypadá kardamom obecný?
A:Kardamom obecný má štíhlé, trsnaté stonky a mohutné, aromatické listy. Plody jsou malé, oválné kapsle s hnědou nebo zelenou barvou.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak se používá kardamom obecný?
A:Kardamom obecný se používá jako koření a aromatická látka při vaření. Může se použít celý nebo mletý. Kromě toho má také řadu léčivých účinků.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Kde se pěstuje kardamom obecný?
A:Kardamom obecný pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, zejména ze Srí Lanky a Indie. Dnes se pěstuje také v Africe a Střední Americe.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaký je rozdíl mezi kardamomem a kardamomem obecným?
A:Kardamom obecný (Elettaria cardamomum) je jedním druhem kardamomu. Existuje také další druh, nazývaný kardamom pákistánský (Amomum subulatum), který má větší a tmavší plody.

e Kardamom obecný (Elettaria cardamomum, z čeledi Zingiberaceae) je tropická bylina, která roste v deštných lukách a houštinách v Indii, Nepálu a Srí Lance. Je to stálezelená rostlina, která dosahuje výšky 2–3 metry a má dlouhé, masité řapíky. Na vrcholu každého řapíku se nacházejí vroubkované listy, květy a plody. Kardamom obecný je používán jako léčivá bylina, jehož plody (Elettaria cardamomum fructus tot.) jsou používány ve formě prášku, oleje nebo syrové. Plody získané z kardamomu obecného mají štiplavou chuť a aroma. Kromě tradičního použití v indické, afghánské a arabské kuchyni jsou plody také používány pro jejich léčivé účinky. Kardamom obecný fructus tot. Obsahuje vysoký obsah vitamínů C a B6, stejně jako kyselinu askorbovou. Rostlina obsahuje éterický olej, který je bohatý na sesquiterpeny (např. cineolem). Dále se v něm nacházejí monoterpeny (α-phellandrene, β-caryophyllene, α-pinene, terpinene, limonene, γ-terpinene a neo-iso-mentone), acylglyceroly, glukozidy, alkaloidy a další. Kardamom obecný fructus tot. je tradičně užíván k podpoře trávení, snížení nadýmání a zmírnění bolesti. Používá se také jako antioxidační, antiparazitární a protizánětlivé činidlo. Dále může být užíván k podpoře účinků mnoha chronických onemocnění, včetně astmatu, obezity, anémie a artritidy. Některé studie naznačují, že kardamom obecný může mít některé další léčivé účinky. Například studie probíraná v roce 2015 uvádí, že kardamom může snížit hladinu cholesterolu. Kromě toho studie z roku 2017 zjistila, že užívání kardamomu může vést ke zlepšení kognitivních funkcí. Kardamom obecný je bezpečný pro lidskou konzumaci, pokud je užíván v doporučených dávkách. Ačkoli nejsou známy žádné významné nežádoucí účinky užívání kardamomu, je možné, že může podporovat srdeční a ledvinové onemocnění. Před užíváním bylina posuzována lékařem či lékárníkem.

Kardamom obecný plod celý Elettaria cardamomum fructus tot.
nedostupné
2 035,50
1 817,41 bez DPH
- +
kg

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....