Co se zjišťuje pomocí jaterních testů?

23.5.2024

Co se zjišťuje pomocí jaterních testů?

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Co jsou to jaterní testy?
A:Jaterní testy jsou laboratorní testy, které měří různé chemické látky v krvi, které souvisejí se zdravím jater.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké informace poskytují jaterní testy?
A:Jaterní testy poskytují informace o funkci jater a mohou pomoci lékaři diagnostikovat onemocnění jater, jako je například žloutenka, hepatitida nebo cirhóza.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Proč jsou jaterní testy důležité?
A:Jaterní testy jsou důležité protože jaterní nemoci mohou být nebezpečné a mohou vést k vážným komplikacím. Testy mohou pomoci detekovat problémy s játry v raném stadiu, což může vést k rychlejšímu a úspěšnějšímu léčení.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak se provádí jaterní testy?
A:Jaterní testy se provádějí prostřednictvím krevního odběru. Malé množství krve je odebráno z žíly v paži a posláno do laboratoře ke zpracování.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké faktory mohou ovlivnit výsledky jaterních testů?
A:Některé faktory, jako například užívání určitých léků nebo alkoholu, mohou ovlivnit výsledky jaterních testů. Je důležité informovat svého lékaře o jakémkoliv užívání léků nebo návykových látek před provedením testů.

Jaterní testy jsou jedním z nejdůležitějších testů, které lékaři používají k diagnostice onemocnění a stavu jater. Játra jsou důležitým orgánem, který má řadu funkcí v našem těle, a testování je nutné, aby se udržel jejich zdravotní stav. Díky jaterním testům můžeme posoudit funkčnost jater a identifikovat různá onemocnění jater. Jaterní testy jsou obecným pojmem pro sbírku biochemických a imunologických testů, které jsou obvykle prováděny jako součást lékařského vyšetření. Tyto testy mohou být provedeny jak v laboratoři, tak i doma, kde pacient snímá vzorky krve. Jamerální testy se většinou skládají z testů alkalické fosfatázy, bilirubinu, ALT a AST. Alkalická fosfatáza je enzym, který je produkován v játrech, a jeho úrovně jsou měřeny, aby bylo možno posoudit stav jater. Tyto testy mohou identifikovat poškození jater, onemocnění jater, rakovinu jater, blokády žlučových cest, stejně jako některé druhy rakoviny slinivky břišní. Bilirubin je pigment, který je produkován v játrech, a jeho úroveň je měřena, aby bylo možné posoudit funkci jater. Při diagnostice některých typů cirhózy nebo žloutenky mohou být hladiny bilirubinu zvýšeny. ALT a AST jsou aminotransferázy - enzymy vyráběné v játrech. Úrovně ALT jsou měřeny, aby se zjistilo, zda došlo ke zvýšení zátěže na játra. Úrovně AST jsou měřeny k detekci léčby léčbou hepatitidy nebo cirhózy. Dalšími testy, které mohou být prováděny jako součást jaterních testů, jsou lidská albuminová proteinová syntéza, úroveň železa, cholesterol, total protein, kreatinin a jeho frakce, GGT a další protilátky. Tyto testy mohou identifikovat onemocnění jater, jako je hepatitida, cirhóza, stejně jako další onemocnění ovlivňující játra. Lékaři mohou také provést imunoglobulintest, který měří úroveň protilátek v krvi pacienta. Imunoglobulintest může být užitečný při diagnostice autoimunitních onemocnění, lupus, různá revmatická onemocnění atd. Vzhledem k tomu, že játra mají klíčovou roli v fungování těla, je důležité, aby byly důkladně vyšetřeny. Jaterní testy jsou důležitou součástí lékařského vyšetření a účinným způsobem, jak identifikovat všechny druhy onemocnění jater a zajistit, že naše játra fungují správně. Jakmile jsou hladiny enzymů a dalších látek v krvi korigovány, můžeme se vyhnout některým závažným onemocněním jater, která by mohla mít velký dopad na naši celkovou kvalitu života.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....