Jak na chřipku a nachlazení

CHŘIPKA

Pár slov o chřipce…  

Chřipka je virová infekce přenášená kapénkovou cestou. Jednoduše řečeno, stačí stát v autobuse vedle člověka, který už chřipku má a vdechnout vzduch, do kterého on při dýchaní, kašli nebo kýchaní vypustil jemné kapénky obsahující chřipkový virus. Ten se usadí ve vašich dýchacích cestách, kde se začne prudce rozmnožovat a vy v tom momentě onemocníte chřipkou. Inkubační doba, to je čas než se onemocnění projeví svými příznaky, je 18-48 hodin. A co je pro chřipku typické? Horečka, zimnice, malátnost, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, suchý kašel, kýchání, bolest v krku, únava, spavost, nechutenství, pocit vyčerpání. Pokud jste jinak zdraví, nejtěžší stadium onemocnění trvá 3-5 dnů, poté ještě několik dní přetrvává postupně se zmírňující pocit slabosti. Organizmus nabírá síly a do plné kondice se v optimálním případě dostává asi za 2 týdny.

Příznaky a diagnostika

  Bolest hlavy

  Únava

  Bolesti svalů a kloubů

  Škrábání v krku

  Kašel a rýma

  Žaludeční nevolnost, zvracení, průjem

  Zvýšená teplota

  Zimnice a horečka

Komplikace: Bakteriální super infekce virem oslabených sliznic - záněty průdušek, zápal plic

Náš organismus trpící nedostatkem vitamínů a pohybu a navíc oslabený depresemi a stresem je pro viry snadnou kořistí. Davům smrkajících a kýchajících lidí se v hromadných dopravních prostředcích a přelidněných supermarketech asi nevyhneme, ale viróze lze určitě předejít konzumací dostatečného množství ovoce s obsahem vitamínu C, pohybem na čerstvém vzduchu a případně i otužováním. To vše nám pomůže posílit imunitní systém a zvýšit odolnost organismu. V dlouhých podzimních večerech nám obzvlášť dobře udělá teplo obývacího pokoje s oblíbenou knihou a pořádným šálkem teplého bylinkového čaje. Ten má kromě preventivního účinku dobrý vliv i na naši psychiku. Pomůže odbourat přebytečný stres a náš organismus se tak stane odolnějším vůči veškerým negativním vlivům uspěchaného světa. Protože chřipka je virové onemocnění, nelze jej léčit antibiotiky. Naléhat na lékaře, aby vám antibiotika v případě onemocnění chřipkou předepsal je čirý nesmysl. Váš organizmus je právě vyčerpáván a zaměstnáván bojem s virem a v téhle situaci podávaná antibiotika co by cizorodá chemická látka, kterou musí zbytečně zpracovávat, kladou na něj další nároky. Antibiotická léčba má smysl pouze v případě, že na viry napadnutý a oslabený terén nasedne infekce bakteriální - takzvaná bakteriální superinfekce. Tohle rozhodnutí ale ponechte na zkušenosti vašeho lékaře. Co však můžete udělat vy sami? Rozhodně v léčbě chřipky jsou na místě látky zvané antipyretika. Pokud nejste na některou z jejich složek alergičtí, volně jsou k dostání léky jako paralen, ibuprofen a jiné. V každé lékárně vám určitě poradí. Tyto léky zároveň patří i do skupiny takzvaných analgetik - to znamená, že kromě toho, že vám sníží horečku, uleví vám i od bolestí. No, a protože imunita je vyčerpávána bojem s virem, je vhodné pomoci jí. Určitě je na místě vitamin C. Ve velké míře, je obsažen v ovoci a zelenině, avšak jeho potřeba v čase chřipky stoupá a tak i zde je možné pomoci si vitaminy, které koupíte v lékárně. Excelentním prostředkem na posílení imunity a pro boj s viry či bakteriemi je propolis. Je vhodné ho popíjet v průběhu i po odeznění onemocnění - pomůže vašemu organizmu znovu získat sílu, nebo preventivně - Váš organizmus bude odolnější vůči případným onemocněním. Komplexně působící je i tinktura "IMUNOSTIM". Protože chřipka je infekcí horních dýchacích cest, jsou v boji s ní osvědčeny i čajová směs "Na horní cesty dýchací (BÝK)" a bylinná tinktura "RÝMA A NACHLAZENÍ". Jde o směs bylin připravovaných firmou Milota, speciálně zaměřených na ochranu a posílení právě horních částí dýchacího ústrojí. Jejich užití a dávkování je uváděno na každém balení výrobku. Rovněž výborným bylinným přípravkem je směs "NEKAŠEL", která výrazně uleví od dráždivého a vyčerpávajícího suchého kašle, který téměř každou chřipku provází.

Klasická léčba

Antibiotika by se měli nasazovat pouze u lidí s oslabenou imunitou a chronickými nemocemi, kde hrozí bakteriální super infekce a rozvoj komplikací.
Antibiotika nezabírají na virová onemocnění!
Léky na snižování horečky jsou nutné též pouze u oslabených jedinců a trvá -li vysoká horečka dlouho a pacient je vyčerpaný.
Horečka je přirozená obranná reakce organismu.

Přírodní a doplňková léčba

Doporučují se 48 hodinový půst nebo jíst pouze velmi lehká jídla (ovoce či zeleninu).
Pití velkého množství tekutin ! ( 6 - 8 sklenic )
Klid na lůžku ! (žádná televize)
Pocení - možno podpořit hodně teplou koupelí a pitím teplého čaje s citrónem a medem ( horké koupele neprovádět při onemocnění srdce, cév , ledvin či při jiném závažném chronickém onemocnění ) Česnek nebo česnekové kapsle mají bakteriocidní účinek a snižují tvorbu hlenů

Potravinové doplňky:
Vysoké dávky vitamínu C (ester forma) - 3 až 6 g denně
Gripstop - regenerační protichřipkový čaj, posiluje imunitu, urychluje léčbu a rekonvalescenci
Virostop - regenerační protivirový čaj, posiluje imunitu, urychluje léčbu a rekonvalescenci

Aromaterapie:

Do koupelí můžeme přidávat několik kapek eukalyptového, levandulového, mátového či čajovníkového éterického oleje.
Tyto oleje můžeme používat i do aroma terapeutických lamp, abychom bránili šíření infekce.
Čajovníkový éterický olej můžete vtírat do dlaní, šíje a slabin - zmírňuje příznaky

Fytoterapie:
Bezinkový čaj, čaj z kombuchy, čaj z řebříčku, mátový čaj
Tužebníkový čaj zmírňuje bolesti svalů a hlavy
Odvar z kůry plané třešně pomáhá při silném kašli a rýmě
Bezový čaj 30g(20x1,5g) - porcovaná čaj od Miloty proti nachlazení a chřipce.

Homeopatie:

Belladona - při prudkém vývoji, vysoké horečce, zarudlé, vysušené a horké kůži a při pulzujících bolestech
Baptisia - při zažívacích obtížích a naprosté slabosti
Bryonia - při bolestivém kašli a žízni
Arsenicum album - při pocitu únavy a neklidu
Gelsemium - při zimnicích, bolestech svalů a kostí, bolestech očí a celkové únavě
Pulsatila - když hleny mají žlutou barvu, není žízeň a pacient ztrácí čich
Neurčí -li lékař jinak berou se léky v ředění 9CH v dávce 5 granulí pod jazyk každé 2 hodiny ( nanejvýš 6 dávek denně) po dobu 3 dnů. Dětem mladším 3 let můžeme granule rozpustit ve troše vody.